Zwiedzenie interaktywną wystawę pt. „Fauna i flora babiogórska”. Podczas której można usłyszeć dźwięki lasu: m. in. śpiew ptaków i porykiwanie niedźwiedzia
oraz poznać jak chroniona jest babiogórska przyroda.
Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego wytyczono 6 ścieżek edukacyjnych przybliżających walory przyrody babiogórskiej, jak również kulturę, tradycję i architekturę budowlaną mieszkańców wsi podbabiogórskich.
1. Doliną Rybnego Potoku, trasa: Zawoja Ryżowana - Sulowa Cyrhel - Rybna - Zawoja Lajkonik
Ścieżka daje możliwość zaznajomienia się z zamieszkującymi tereny BgPN ssakami, ptakami, rybami, płazami i gadami. Dowiadujemy się również o roślinności przypotokowej, jak i o sukcesji wtórnej
oraz biologicznych oczyszczalniach.
Kolor znaków: zielony Długość ścieżki: 3,5km Czas przejścia: 1h 30min
2. Jak chronimy babiogórską przyrodę, trasa: Zawoja Markowa - Fickówka - Ryżowana (granica parku)
Babia Góra dzięki wyjątkowym walorom przyrodniczym objęta jest najwyższą formą ochrony - parkiem narodowym. O występujących formach ochrony przyrody na Babiej Górze, jak również o rezerwacie Biosfery Babia Góra, dowiemy się podczas wędrówki ścieżką "Jak chronimy babiogórską przyrodę".
Kolor znaków: zielony Długość ścieżki: 3,5km Czas przejścia: 1h 45min
3. Echa pierwotnej puszczy karpackiej, trasa: Zawoja Czatoża - Gruba Jodła - Fickowe Rozstaje
Trasa ścieżki prowadzi w większości po terenie Babiogórskiego Parku Narodowego, skrajem Kniei Czatożańskiej. Pozwala zapoznać się ze zbiorowiskami roślinnymi występującymi na terenie pierwotnej puszczy karpackiej, ale także ze zbiorowiskami na terenach ukształtowanych przez działalność człowieka.
Kolor znaków: żółty Długość ścieżki: 8,4km Czas przejścia: 4h
4. Śladami Wawrzyńca Szkolnika, trasa: Zawoja Czatoża - Markowe Rówienki. Ścieżka daje możliwość zaznajomienia się z charakterystycznymi elementami architektonicznymi budownictwa Babiogórców. Została nazwana imieniem Wawrzyńca Szkolnika, popularyzatora oświaty i turystyki w Zawoi, który był jednym z pierwszych przewodników babiogórskich.
Kolor znaków: niebieski Długość ścieżki: 3,5km Czas przejścia: 1h 30min
5. W reglu dolnym, trasa: Zawoja Lajkonik - Rybna - Norczak - Zawoja Policzne
Podczas wędrówki ścieżką zaznajamiamy się z drzewostanem lasów babiogórskich, jak również z występującymi zbiorowiskami roślinnymi.
Kolor znaków: niebieski Długość ścieżki: 2,8km Czas przejścia: 1h 45min
6. Mokry Kozub, trasa: Zawoja Barańcowa - Mokry Kozub - Zawoja Barańcowa - Zawoja Markowa
Ścieżka poprowadzona w sąsiedztwie dyrekcji BgPN na Mokry Kozub (842 m n.p.m.) i dalej do Zawoi Markowej, gdzie znajduje się "Polanka Odkrywców". Na trasie znajduje się 11 przystanków m.in.
"Z biegiem rzeki", "Wyprawa do wnętrza ziemi", "U bram lasu", "Sięgając chmur", czy "Leśna klasa". Mokry Kozub to miejsce, z którego roztacza się przepiękny widok na Babią Górę i Zawoję położoną w dolinie rzeki Skawicy.
Zapisz się do newslettera,
otrzymuj informacje o rabatach!